Портал споживача

Поради як обирати гарний посадковий матеріал, а також правильно підготувати саджанці та ґрунт до висадки.

Вже традиційно, навесні прокотиться Україною кампанія з озеленення, під час якої саджатимуть дерева і школярі, і пересічні громадяни, і політики. Але для того щоб від аби з акції залишилась користь, тобто – здорові дерева чи кущі, потрібно саджати правильно.

Отже, радимо скористатись порадами щодо організації висадки саджанців навесні.

Де сажати

Якщо мова йде не про озеленення власної ділянки, а про громадську ініціативу з благоустрою прибудинкової території, розвиток зелених зон і т.і. на території міста, - ініціатору чи ініціативної групі необхідно узгодити питання місця висадки дерев чи кущів з житлово-експлуатаційною організацією або районною адміністрацією.

Фахівці визначать не тільки місця, - вони порада ять які самі сорти зелених насаджень краще саджати у даному місці, а можливо запропонують приєднатися вже до спланованих районних або загальноміських заходів.

З ким саджати

Займатися озелененням можна у двох, з друзями, але краще разом з фаховими громадськими або комунальними організаціями. Участь в процесі фахівців надасть Вам впевненість що висадка проведена правильно і саджанці приживуться.

Де придбати саджанці

Безумовно, в спеціалізованих розплідниках які знаходяться в передмісті або магазинах. Місце покупки слід обирати спираючись на те скільки саме саджанців ви бажаєте придбати. Якщо небагато, - економічно, зручніше і простіше зробити це в спеціалізованому магазині. В розплідниках посадковий матеріал, звісно дешевше, але при цьому слід врахувати відстань і час який буде витрачено на його придбання.

Саджанці, які пропонуються спеціалізованими організаціями перевірені держконтролем, хворі та слабкі саджанці вилучаються з продажу. Консультанти в таких закладах завжди зможуть відповісти на ваші запитання, а при виявленні невідповідності або браку Ви завжди можете повернути неякісний посадковий матеріал або відшкодувати збиток.

Як виглядають хороші саджанці

Хороші саджанці мають добре розвинену кореневу систему, довжина коренів саджанців повинна бути не менше 20-25 см. Сам саджанець повинен виглядати рівно, зі здоровими гілочками, що ростуть вгору (під тупим кутом до стовбура).

Саджанці не повинні бути підморожені. Для перевірки на одному з них досить надрізати невеличку гілочку або корінець, і подивитися на колір тканини. Якщо вона світла, то дерево чи кущ нормально перенесло зимівлю, а от якщо коричнева, то рослину купувати не варто.

Саджанці розрізняють:

  • за видами рослин, з яких їх вирощують;
  • по виду розмноження рослини (кісточкові саджанці, зерняткові саджанці);
  • за віком (однорічні, дворічні ...).

Вік саджанців дуже важливий, адже швидкість приживлюваності поряд з іншими факторами визначається і віком саджанців.

Підготовка саджанця до висадки

Купивши саджанець, удома поставте його у таз або інший місткий посуд з водою так, щоб коренева система була повністю замочена (так зберігати треба не більше 2-3 годин). Якщо яма під деревце готова, то садіть відразу, а якщо ні, то подбайте про добре підготовлене місце під нього.

Підготовка ґрунту

Яму викопайте на глибину 50 см. і розміром 50х50 см. так , щоб коріння повністю увійшло в неї. Для сім'ячкових всипте на дно ями відро перегною, а для кісточкових не більше 1 лопати, перемішайте його з верхнім шаром землі, потім цю суміш засипте на 10 см. однією лише землею. На піщаних ґрунтах на дно насипають шар глини 20 см, утрамбовують.

Посадка дерев

Посадку проводять удвох: один встановлює саджанець, інший - засипає коріння ґрунтом родючого шару. При засипці деревце зрідка трусять, а землю обережно утрамбовують. Важливо не допустити заглиблення саджанця, оскільки це послабить його приживання. Щоб не помилитися, при посадці поперек ями кладуть рейку або посадочну дошку.

Засипте коріння ґрунтом і залийте води стільки, щоб вона стояла у ямі кілька хвилин. Додайте ще ґрунту і якщо саджанець просів, то легенько підтягніть його в гору так, щоб коренева шийка залишалась над поверхнею землі. Після того як вода увійде, присипте місце посадки сухою землею. Надалі деревця потрібно поливати чистою водою щотижня.

Посадка кущів

При посадці кущів діаметр ями в середньому має становити 60-70 см, а глибина - 60 см. При груповій посадці кущі можна розміщувати в одній ямі, викопаній за розмірами і формою групи. Для посадки живоплотів зазвичай викопують траншеї шириною 70 і глибиною 60 см. Кущі в таких траншеях розміщують у два ряди в шаховому порядку ближче до країв траншеї.

Після викопування ям нижня частина заповнюється найбільш родючим шаром знятої землі. Верхню частину заповнюють землею з додаванням органічних добрив.